MBRP400100CT 400A 400Amp 100V Fast Recovery diode Schottky diode Rectifier Module for Welding Machine electrofacing
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
Schottky DiodesFast recovery diode MBRP400100CT reminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use